Quick Links:
Saturday, 17 May 2025

IDALIA BŁASZCZYK

MAŁGORZATA BŁASZCZUK

JOLA SANTOCKA

PIOTR ORŁOWSKI

Contact Info

  • ADDRESS: Street, City, Country

  • PHONE: +(123) 456 789

  • E-MAIL: your-email@mail.com

  • Home  
  • Drugi dzień świąt i polskie tradycje
- Polska

Drugi dzień świąt i polskie tradycje

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia Kościół katolicki obchodzi wspomnienie świętego Szczepana, diakona oraz pierwszego męczennika. Święty Szczepan wybrany został do posługi ubogim. Dzieje Apostolskie opowiadają, że „pełen łaski i mocy Ducha Świętego” głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie mógł się przeciwstawić. To także czas wizyt u bliskich i sąsiadów.  “Od świętego Szczepana zaczynali […]

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia Kościół katolicki obchodzi wspomnienie świętego Szczepana, diakona oraz pierwszego męczennika. Święty Szczepan wybrany został do posługi ubogim. Dzieje Apostolskie opowiadają, że „pełen łaski i mocy Ducha Świętego” głosił Ewangelię z mądrością, której nikt nie mógł się przeciwstawić.

To także czas wizyt u bliskich i sąsiadów.  “Od świętego Szczepana zaczynali także chodzić kolędnicy po wsiach” – mówi dyrektorka Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Elżbieta Osińska-Kassa.

“Kiedyś to była naturalna sprawa, że chodzono po wsi, przebierano się. Chodzono z turoniem lub z kozą. Obowiązkowym też elementem przebrania kolędników były futrzane maski, bo wszystko, co włochate, było symbolem dostatku. Dom pominięty przez kolędników to nie była dobra wróżba” – wyjaśnia etnografka.

Kolędnicy składali życzenia wszystkiego dobrego dla domostwa i powodzenia w zbiorach. Nieodłącznym elementem świętowania były tego dnia jasełka, które swój początek miały w kościele. Zaczęły się jednak przeradzać w bardzo radosne przedstawienia, pełne tańców i śpiewów, musiały, jak mówi Elżbieta Osińska-Kassa, wyjść z kościoła i zastąpiły je szopki. W wieli wsiach mieszkańcy sami te szopki przygotowują, przystrajają i swoje domy, i kościoły. 

Tego dnia w kościołach święciło się owies, by zapewnić sobie urodzaj w kolejnym roku. Obrzucano także siebie nawzajem i księdza ziarnem. W niektórych regionach Polski wciąż praktykuje się obrzucanie gotowanym grochem, co ma symbolizować ukamienowanie świętego Szczepana. (IAR)

About Us

Lorem ipsum consectetur adipiscing the any adipiscing the consectetur the any ready to adipiscing adipiscing.

Email Us: infouemail@gmail.com

Contact: +5-784-8894-678

Sign Up for Our Newsletter

Subscribe to our newsletter to get our newest articles instantly!

Qubar  @2024. All Rights Reserved.